Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

2 maja, 2020 0 przez Doradca Kosmetyczny

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy prowadzić przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji musi jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy skrupulatnym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co sprawić, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze dane na błędne konto?

 

Błędny przelew – jakie są konsekwencje?

Często wykonujemy wiele przelewów szybko także w pośpiechu, by pieniądze szybko przyszły do oczekujących. To łatwo o pomyłkę. Mogą to istnieć niepoprawne dane adresata, zbyt wielka kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Wszystka z pomyłek wymaga innego stanowiska i pewnie wywoływać za sobą nowe konsekwencje:

Błędne dane klienta

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w nazwisku, czy błędny adres odbiorcy przelewu to niemal szkodliwe pomyłki, jakie możemy dokonać. Banki weryfikują zlecenia tylko po numerze konta, więc przelew i właśnie zostanie rozesłany do uczciwej osoby (oczywiście, gdyby nie było pomyłki w formacie konta).

Jedynym wyjątkiem są nowo powstałe rachunki. Kiedy wykonywa się nowe konto i planuje zasilić je artykułem z obowiązującego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli coś nie będzie się zgadzać, bank może odrzucić przelew.

Zbyt astronomiczna kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie większą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz dać 5000 zł). W tym faktu problem staje się znacznie bardziej ważny. Bank nie płaci za pomyłki użytkowników w współczesnej idei i umie nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W tym fakcie można tylko umówić się z klientem i poprosić o zwrot różnicy w sumach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona odpowiedź będzie szersza niż środki otwarte na twoim rachunku, przelew nie zostanie wykonany. W wypadku zbyt wielkich przelewów z datą przyszłą bogata w trybie natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak aby dostępna odpowiedź była ciemniejsza od zleconej). To uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najznakomitszy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak skonstruowane, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wprowadzi się za krótki lub za długi ciąg cyfr, okienko z raportem powiadomi o błędzie, lub przelew nie zostaje zrobiony i ktoś z banku skontaktuje się spośród jego zleceniodawcą.

Błąd w organizacje cyfr lub złe ich wprowadzenie to obecnie nigdy inna sprawa. Pół biedy, jeśli zlecimy dowód na osobne konto. Bank go nie zrealizuje lub zwróci transfer w ruchu paru dni codziennych (okres oczekiwania może dzielić się w zależności od regulaminu, w niektórych bankach trwa ledwie dzień, w własnych nawet ponad tydzień). Gdy jednak błędny numer jest skuteczny, to pieniądze trafią na inny rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, więc nawet jeżeli dane adresata wpiszesz poprawnie, a ciąg liczb nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma nowa osoba.

Cofnięcie przelewu – co powodować?

Popełniliśmy brak w formacie konta. Co już? Do kogo należy się zwrócić? W zależności z banku możemy stworzyć:

anulowanie samodzielne z stanu bankowości internetowej – przydatne w niewielu bankach. Zwykle dotyczy tylko przelewów z datą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez związek z konsultantem. Nie przeważnie jest możliwa (szukaj danych w regulaminie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
anulowanie w zespole – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – jak jest możliwe, i kiedy nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, zależy z dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank pewno nie pogodzić się na cofnięcie przelewu, jeżeli w regulaminie jest przedmiot, że agencja nie anuluje zajęć z datą bieżącą. Większość banków nie robi interesów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie istnieje toż natomiast regułą (znów zależy jedynie z regulaminu).

czasu, jaki upłynął od złożenia przelewu

Bierze się i szybka reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu umówmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z jakiego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli umowa nie została jeszcze zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i wydających), ważna ją otworzyć. Jednak jeśli pieniądze poszły obecnie na czyjeś konto, z odcienia naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na niskie konto – jak odzyskać pieniądze oraz albo wtedy w zespole możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie posiadamy prawa do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować pomoc w odzyskaniu pieniędzy i skontaktować się z bankiem, do jakiego poszedł przelew. Istnieje toż natomiast zdecydowanie dobra decyzja, nie obowiązek. Na miar zapisu Sądu Najwyższego z grudnia 2008 roku, bank jest cel wykonać zadanie wspólne z stałym daniem i zasadami pożycia społecznego. Co oznacza, że do jego działań nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank zgodzi się pomóc, może przekazać do przypadkowego odbiorcy zaproszenie do wypłaty na miar zasad kodeksu cywilnego, który odpowiada, że „każdy, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem własnej kobiety, jest odpowiedzialny do wydania pomoce w krwi, i skoro to trudne, do obrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego świadczy to cel zwrotu pieniędzy (w tyle stanowiło toż bezpodstawne wzbogacenie się).

Wezwanie do dania wpłaty powinno mieć kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania sumy i numer rachunku osoby, jaka zamierza odebrać swój majątek. Właśnie nie jest pewności, że po wysłaniu wezwania odzyskamy nasze pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, odwołuje się od zwrotu, można już tylko zgłosić rzecz do wniosku. W trakcie postępowania bank nie jest zawsze stroną zaś nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka może nas sporo kosztować, nawet jeżeli przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może dostać opłatę. Dodatkowa technologia jest realizowana jedynie z przyczyny osoby, która błędnie wpisała informacje i chce zaangażowania pracowników firm. W zależności z banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Oczywiście są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy ale z podpisanego przez klienta regulaminu.

Że bank podejmie się uwadze w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam jeszcze więcej. W zależności od instytucji prawdopodobnie stanowić to liczba od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki