Jak zarobić na taniejącej ropie?

Jak zarobić na taniejącej ropie?

26 kwietnia, 2020 0 przez Doradca Kosmetyczny

Jak uzyskać na taniejącej ropie? Historia się powtarza. Podobnie jak 6 lat temu, i dziś na rynku ropy pieniądze siedzą na ulicy. Wystarczy dostęp do tankowca lub magazynu dodatkowo ważna (prawie) bez ryzyka zarobić po dolarze na baryłce ropy naftowej.

Jak uzyskać na taniejącej ropie?

W środę 14. stycznia ropę z dostawą w lutym można na nowojorskiej giełdzie towarowej (NYMEX) można było kupować po cenie 45,97 dolarów za baryłkę. Dzień wcześniej kurs „czarnego złota” osiągnął 6-letnie przynajmniej na pokładzie 44,22 USD. Ale obecnie ta jedna ropa w ramach związków z grudniowym terminem dostawy w środę była nakładana na 53,32 USD za baryłkę

Znaczy to, iż na dowolnej baryłce można uzyskać 7,35 dolara! Wystarczy kupić kontrakt lutowy i zarazem sprzedać (wystawić) kontrakt przechodzący w grudniu 2015 roku. Sytuacja, gdy kurs odległych kontraktów terminowych jest cieńszy od wypłat w dostawie natychmiastowej (bądź w układach krótkoterminowych) nosi nazwę contango. Contango na rynkach surowcowych jest kwestią normalną, ale również kiedy jest tak ogromne, jak dzisiaj na rynku ropy naftowej.

AAA… tankowiec pilnie wynajmę
W wszelkiej sprawie jest jednak nieco duży haczyk. Mianowicie, złożoną w lutym ropę trzeba gdzieś fizycznie przechować do końcówki grudnia. Do tego myślą koszty ubezpieczenia, prowizji dla brokera i koszty finansowania – bo ale lepiej skorzystać z kredytu niż zamrażać własny kapitał. Analitycy szacują te wszelkie koszty na jeszcze 6 USD za baryłkę. Lecz toż zaś właśnie zwie, iż na ropie bez ryzyka można uzyskać ponad dolara na dowolnej baryłce.

Według danych Reutersa w październiku magazyny w Okresach Połączonych były zajmowane w zaledwie 1/3 i wciąż mogły pomieścić prawie 290 mln baryłek ropy. Od tego etapu komercyjne zapasy ropy w USA zwiększyły się o ok. 22 mln baryłek. Wśród traderów może istnieje już wyścig o rezerwacje mieszkania w stawach w czekaniu na wzrost contanga.

Ropę można przechowywać i na zakotwiczonych tankowcach. Według portalu Russia Today naftowy gigant Shell już wynajął kilka tankowców na czas 12 miesięcy. Stawki za wynajem supertankowca w grudniu sięgnęły blisko stu tysięcy dolarów dziennie i stary najcieńsze od lat.

Powtórka z 2009 roku?
Obecna rzecz do złudzenia przypomina wydarzenia z zimy 2009 roku, gdy globalna recesja zbiła cenę ropy Brent ze 147 do 37 USD za baryłkę. Wtedy contango na rynku ropy było ciągle większe, sięgając w porywach 25 USD na baryłce w przypadku kontraktów dłuższych niż rok.

6 lat temu wpływ był ogromniejszy również z początku drastycznego spadku cen frachtu, co uznało za pół darmo wynająć będące na kotwicy tankowce. Obecnie problem nie jest szybko tak korzystny jak w roku 2009, ale też łatwiej o kupowanie i środowisko w składach.

Sytuację od jednego momentu korzystają nie tylko arbitrażyści, ale również Chińczycy. Miesiąc temu Bloomberg raportował, że do Chin zmierzają 83 supertankowce wyładowane tanią ropą. Trend budowania państwowych zapasów strategicznych już chyba w poszczególnych: w starym miesiącu chiński import ropy osiągnął rekordowe 30,37 mln ton, czyli ok. 7,15 mln baryłek dziennie.

Wszystko to jeszcze dużo przypomina początek roku 2009, gdy cena ropy Brent po drastycznym spadku (-75% w pół roku) przez kolejne dwa lata uległa potrojeniu, wiosną 2011 roku osiągając poziom 125 USD za baryłkę. Czas względnie taniej ropy (poniżej 50 USD/bbl) trwał przez 4 miesiące.

Zobacz również Oil Profit