Jakie garnki do indukcji wybrać?

Jakie garnki do indukcji wybrać?

22 czerwca, 2021 0 przez Doradca Kosmetyczny

Kuchenki indukcyjne stały się ogromną konkurencją i alternatywą dla kuchenek gazowych czy klasycznych – elektrycznych. Dlaczego tak jest? Jednym z czynników wpływających na taki stan jest z pewnością łatwość obsługi, bezpieczeństwo oraz tempo gotowania. Należy jednak pamiętać, że kuchenka indukcyjna nie współpracuje z każdym rodzajem garnków. Dlatego, jeśli planujecie zastąpić dotychczasową kuchenkę wersją indukcyjną, musicie liczyć się z koniecznością wymiany co najmniej części garnków.

Garnki do indukcji

Wybierając nowe garnki, sprawdźcie ich oznaczenie, widoczne zarówno na pudełku, jak i na spodzie. Jeśli wśród nadrukowanych symboli widoczna jest „sprężynka”, bez obaw możecie kupić konkretny garnek – z pewnością zadziała na kuchence indukcyjnej. Dlaczego nie każdy garnek chce współpracować z indukcją? Chodzi o materiał, z jakiego wykonane jest dno garnka. Aby możliwe było gotowanie, czyli aby wytworzone przez kuchenkę pole magnetyczne zamieniło się w ciepło, niezbędny jest kontakt z odpowiednim materiałem. Płaskie ferromagnetyczne dno najlepiej sprawdza się na kuchenkach indukcyjnych.

Jeśli planujecie zakup nowych garnków, sprawdźcie grubość dna. Im grubsze, tym lepiej. Unikniecie odkształceń i deformacji, które mogą pojawić się już po kilkukrotnym użyciu garnka. Warto zainwestować nieco więcej, w czym pomoże szybki kredyt, i wybrać garnki wysokiej jakości, które posłużą wam przez wiele lat. Poza tym grubsze dno gwarantuje także nieprzywieranie potraw, co ma szczególne znaczenie, gdy lubcie duszone mięso czy zupy o kremowej konsystencji.

Rozwiązanie pośrednie

Nie zawsze jednak mamy możliwość wymiany wszystkich garnków, z jakich do tej pory korzystaliśmy. Można robić to sukcesywnie, z pomocą specjalnej podkładki, nazywanej inaczej adapterem. Jest to metalowy krążek, który wystarczy położyć na kuchence indukcyjnej, a na nim ustawić dowolny garnek. Rolą adaptera jest przekazywanie energii cieplnej nawet do tych garnków, które nie są przewidziane do współpracy z indukcją. Aby wykorzystać możliwości wszystkich posiadanych pól grzewczych, wyposażcie się w kilka podkładek, o różnych wielkościach, w czym pomoże szybki kredyt.

Z kwestią wspomnianego pola grzewczego wiąże się średnica garnka. Do efektywnego gotowania należy wybierać garnki dopasowane wielkością do pola. Chodzi o równomierne rozprowadzanie ciepła i uniknięcie przypalania potraw w jednym miejscu. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zakup kompletu kilku garnków, różniących się pojemnością i średnicą.