Nagrobki dostępne w zakładach pogrzebowych w Szczecinie

Nagrobki dostępne w zakładach pogrzebowych w Szczecinie

17 stycznia, 2023 0 przez Doradca Kosmetyczny

Ustanowienie i utrzymanie miejsca pamięci w postaci grobu, to wyraz poszanowania dla zmarłej osoby. Natomiast pomnik nagrobny jest najwyższym tego rodzaju wyrazem. Warto dobrze się zastanowić, zanim się zdecyduje na wybór konkretnego rodzaju nagrobka. Najczęściej wybór polega na:

Nagrobki -wybór pod względem rodzaju

Podział ten dotyczy przede wszystkim przeznaczenia nagrobka. Może to być nagrobek pojedynczy, podwójny, nietypowy oraz dziecięcy. Nagrobki podwójne często przybierają formę grobowców. Podobnie istnieją tzw. nagrobki urnowe, które wyróżniają się mniejszym niż ich tradycyjne odpowiedniki rozmiarem. Kamieniarstwo dotyczy również wykonania rzeźb, zdobień, figur czy chociażby specjalnych nisz ściennych na urny, zwane kolumbarium.

Materiał wykonania nagrobka

Nie bez znaczenia jest kwestia wyboru materiału, z którego wykonany ma być nagrobek. Może to być, wytrzymały, łatwy w obróbce granit, marmur lub piaskowiec. Jeszcze lata temu popularnością cieszył materiał lastriko. Pojawiają się również nagrobki wykonane z kompozytu.

Decydując się na wybór nagrobka granitowego otrzymamy barwy wpadające w szarości, czernie, czerwienie, brązy i podobne. Marmur oraz piaskowiec pozwala otrzymać barwy w szerokiej skali do bieli, aż po czerń. Wadą jaką posiadają nagrobki z tego materiału są ich nasiąkliwość oraz uleganie przebarwieniom.

Lastriko wyróżnia się niską ceną i trwałością. Uzyskuje się ten materiał poprzez mieszanie cementu i grysu. Materiał ten jest również odporny na większość warunków pogodowych i stosunkowo łatwy w utrzymaniu. Największym zagrożeniem dla nagrobków wykonanych z lastriko jest natomiast woda. Jeśli dostanie się do środka, może spowodować pęknięcia. Dlatego też, istotne jest pokrycie powierzchni woskiem lub silikonem przynajmniej raz do roku.

Konglomerat stanowi dość osobliwe połączenie żywicy i marmuru zawierającego farby i pigmenty. Sprawia to, że materiał ten jest tańszy niż kamień naturalny i dodatkowo bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Konglomerat może występować w wielu barwach i bardzo dobrze imitować naturalny marmur.

Dokonanie wyboru, z jakiego materiału ma zostać wykonany nagrobek nie należy do łatwych. Kamienie naturalne, takie jak granit czy marmur, wykazują lepsze właściwości pod względem trwałości. Niestety ceny za nie są dość wysokie i nie każdego może być stać na ich wybór. To co łączy, każdy z dostępnych materiałów wykonania, to potrzeba dbania i odpowiedniej pielęgnacji.

Biorąc jeszcze pod uwagę sposoby wykończenia nagrobka, należy zwrócić uwagę na to czy zamierzonym celem jest indywidualnie spersonalizowanie zdobień, czy może wybór gotowego fasonu z katalogu firmy. W tym drugi przypadku, czas oczekiwania na gotowy wyrób będzie krótszy. Koszty również powinny być niższe.

Dodatki, które mogą się okazać przydatne

Szczególnie ważna na nagrobku jest tabliczka informująca, o tym kto został pochowany, a także daty urodzin i śmierci tej osoby lub osób.

Dodatkowo można dobrać dodatkowe elementy takie jak: sztuczne kwiaty, misy i wazony do kwiatów, ramki ze zdjęciami i inne ozdoby.

Przed wyborem zakładu kamieniarskiego również warto się dobrze zastanowić. Często zapoznanie się z opiniami w Internecie nie wystarcza. Jak ustrzec się przed nieprofesjonalnymi wykonawcami, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami.

Najbardziej oczywiste wydaje się, ocenienie estetyki wyrobów danego zakładu oraz estetki samego przedsiębiorstwa. Aby można powiedzieć, że dany wykonawca prowadzi profesjonalne usługi kamieniarskie winien posiadać profesjonalny sprzęt do obróbki kamienia. Powinien również pracować na materiałach najwyższej klasy i gatunku. To co jest szczególnie istotne, to dowiedzieć się czy zakład faktycznie sam wykonuje nagrobki. Obecnie na rynku funkcjonuje wiele firm, które oferują gotowe nagrobki pochodzące z zagranicy.

O czym warto pamiętać przy wyborze nagrobka?

Jasna i przejrzysta umowa jaką zawiera kupujący ze sprzedawcą to klucz do udanego zakupu. Zakład pogrzebowy Szczecin, którego produkty są droższe niż przeciętna cena za nagrobek, tez jest całkiem dobrym rozwiązaniem. W ten sposób otrzymuje się gwarancję lepszej jakości materiału oraz wykonania. Jest to również pewność, że nagrobek zostanie zamontowany profesjonalnie i nie będzie problemów z jego konstrukcją. Nagrobki są takim wyrobem, na który czasem lepiej więcej dołożyć. Sprawia to że będzie to trwały symbol pamięci o zmarłej osobie na wiele długich lat.

Szczegóły na: https://www.orkus.com.pl/zaklad-kamieniarski/nagrobki.html